https://visualhunt.com/photo/122476/

Trójmiejskie inicjatywy i Goyello

Miałem robić projekt na DSP2017, a wyszło jak zawsze:) Choć tym razem nie było to zwykłe marnowanie czasu. W wolnej chwili staram się śledzić, co się dzieje w obszarze IT w Trójmieście i jeśli tematyka leży w obszarze moich zainteresowań, również uczestniczyć w tych wydarzeniach. Ostatni tydzień był dla mnie interesujący, gdyż udało mi się pojawić aż na dwóch takich spotkaniach i to dzień po dniu! W środę (01.03.2017) odbyła się kolejna prelekcja z cyklu Akademia JUG, natomiast w czwartek (02.03.2017) wykład z serii Ponad Program. Elementem wspólnym obu wydarzeń była firma Goyello, w której pracują obaj prelegenci Rafał Borowiec oraz Michał Warkocz. Oba wystąpienia były dla mnie bardzo cenne, dlatego postanowiłem podzielić się swoimi refleksjami i zachęcić do brania udziału w kolejnych spotkaniach z cyklu.

 1. Akademia JUG (01.03.2017)

  Akademia JUG to cykl spotkań kierowany do mniej doświadczonych osób organizowany przez Trójmiasto Java User Group oraz infoShare Academy. Projekt wystartował w styczniu 2017 roku i od samego początku cieszy się dużym zainteresowaniem. Wykłady z cyklu akademii mają przybliżyć tematy, których mniej doświadczeni nie poznali na studiach.
  Tematem drugiej, prawie dwugodzinnej akademii był framework Spring oraz Spring Boot. Prelegent rozpoczął spotkanie od krótkiej, ogólnej prezentacji, po czym przeszedł do prezentowania kolejnych tematów na przykładzie kodu źródłowego. Na początku omówione zostały możliwości konfigurowania „szkieletu” oraz profilowania aplikacji. W dalszej kolejności mogliśmy posłuchać o Spring Data oraz zobaczyć jak wygląda kontroler REST w Spring. Nie zabrakło oczywiście przedstawienia możliwości Spring w zakresie testowania jednostkowego oraz testowania repozytorium JPA. W tym momencie czasu nie starczyło niestety na więcej niż tylko wzmiankę o Thymeleaf oraz typowych aplikacjach MVC.
  Pojęcie dnia: Out of the box” (w odniesieniu do Spring Boot oczywiście).

 2. Ponad Program (02.03.2017)

  Dziewiąte spotkanie z cyklu Ponad Program odbyło się tradycyjnie w Auli nr 2 Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Choć spotkania dedykowane są głównie studentom (organizatorem jest koło naukowe Kuźnia), na sali nie zabrakło zainteresowanych spoza uczelni. Wykład rozpoczął się od krótkiego wstępu przypominającego czym są wzorce projektowe oraz podstawowe założenia SOLID. W programie wykładu pojawiły się następujące wzorce projektowe:

  • Chain of responsibility
  • Object of pool
  • Omawiane wspólnie Factory oraz Strategy
  • Adapter
  • Proxy

  Warto dodać, że taki pakiet wzorców został wybrany przez samych słuchaczy, za pomocą zamieszczonej wcześniej na FB ankiety.
  Prelegent, jak sam o sobie mówił, na co dzień zajmuje się m. in. wdrażaniem nowych pracowników, co było widać w sposobie przekazywania przez niego wiedzy, w sposób metodyczny i uporządkowany. Prezentacja wzorców zawierała przedstawienie idei, zastosowań oraz wad i zalet. Co istotne, przy każdym punkcie harmonogramu był czas na pytania, wnioski oraz przemyślenia z sali.

Podsumowując krótko, oba spotkania oceniam bardzo pozytywnie, a do każdego z nich przydałaby się kontynuacja. Na pewno nie był to zmarnowany czas.

One thought to “Trójmiejskie inicjatywy i Goyello”

 1. Dzięki za uczestnictwo!
  Super, że wyciągnąłeś coś dla siebie, aż chce się organizować kolejne spotkania. 😉

  O wzorcach można by zrobić cały semestr wykładów, ale jest jeszcze tyle różnych tematów do omówienia…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *