https://visualhunt.com/photo/7065/

Przegląd projektów konkursowych DSP2017


1 marca, gdy konkurs DSP2017 wystartował, pierwsze co zrobiłem to sprawdziłem czy jestem na liście, po czym zacząłem „scrollować” na telefonie listę uczestników i szukać ciekawych (dla mnie) projektów. Samo przejrzenie wszystkiego zajęło mi prawie dwa wieczory, a to jeszcze nie był koniec, bo rejestracja została przedłużona do 12 marca. W dniu dzisiejszym jest już ponad 880 zarejestrowanych uczestników. WOW! Na prawdę jest z czego wybierać i każdy znajdzie coś dla siebie, w zależności od obszaru zainteresowań i technologii.

Rozważając listę projektów pod względem technologicznym, znajdziemy tam na prawdę szerokie spektrum języków, technologii i frameworków. Oczywiście są takie, które zdominowały, przykładowo szukając frazy „java” znajdziemy 295 wystąpień, z czego 144 o javascript. „.Net” daje 156 pozycji, „c#” – 121. Wpisując „android” znajdziemy 115 wystąpień, „python” – 107 wystąpień, „html” pojawia się 106 razy, „c++” zaledwie 53. Są również bardziej unikatowe jak np. Kotlin, Swift czy Ruby. Trochę w tym wszystkim widać co jest bardziej, a co mniej modne.

Podczas przeglądu listy zauważyłem, że wielu uczestników zainspirowały ich własne wyzwania życiowe, z którymi sami się borykają. Poprzez realizację projektu chcą usprawnić sobie fragment swojego życia. Nie chcę żeby to zabrzmiało negatywnie, wprost przeciwnie – „potrzeba matką wynalazków”! To co się powtarza i rzuciło mi się w oczy to listy „TODO”, wspieranie treningów, dotrzymywanie postanowień, zarządzanie budżetem domowym. Jest również sporo gier, trochę projektów front-endowych oraz aplikacji typowo „hello-worldowych”, pozwalających postawić pierwsze kroki w wybranej technologii. Oczywiście nie zabraknie tych unikatowych pomysłów, jednak te ciężko sklasyfikować w jednej grupie.

Jeśli chodzi o projekty, które zamierzam obserwować, w pierwszej kolejności zwracałem uwagę na te, których tematyka jest zbliżona do mojej, czyli IoT w przeróżnej postaci, na dowolne platformy sprzętowe. Kolejne poszukiwania skupiły się na technologiach webowych opartych o Javę. Następnie przefiltrowałem listę uczestników pod kątem języka Python, a na koniec wybierając interesującą dla mnie tematykę. Udało mi się wytypować kilka pozycji na które chcę zwrócić większą uwagę.

IoT
  1. HomeCenter – strona webowa do zarządzania inteligentnym domem
  2. MID – inteligentny dom
  3. Doton – multiprojekt, w którego centrum znajduje się Raspberry Pi
  4. rpi-lcd-menu – biblioteka dla Raspberry Pi, umożliwiająca szybkie tworzenie menu dla wyświetlaczy LCD
  5. Pogodynka – stacja pogodowa oparta o Raspberry Pi
Python
  1. Autonomiczne działko na gołębie – system odstraszania gołębi oparty o Raspberry Pi
  2. rssSnake – konsolowy czytnik RSS
  3. Suspectus – zintegrowany system wideodomofonowy, kontroli dostępu, oraz monitorowania ochrony fizycznej
Aplikacje webowe (Java)
  1. 99CRM – system CRM do zarządzania kontaktami biznesowymi

Jest to dopiero początek konkursu, część blogów jeszcze nie wystartowała. Za 2-3 tygodnie zrobię kolejny przegląd listy uczestników w poszukiwaniu nowo „uaktywnionych” blogów.

One thought to “Przegląd projektów konkursowych DSP2017”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *