CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication (visualhunt.com)

Hello world!

Cześć! Szanowny Internauto, witam Cię na moim blogu!

Po tym krótkim przywitaniu przekonałem się, że wcale nie będzie tak łatwo pisać posty na bloga, jakby się mogło wydawać. Po krótkim „cześć” była dłuższa pustka w głowie i niewiadoma – co dalej? Liczę na to, że zgodnie z tym co się mówi, najtrudniej jest zacząć i postawić pierwszy krok.

Jako tytuł pierwszego wpisu celowo zostawiłem ten domyślny dla przykładowego posta w blogu opartym o WordPress. W blogu związanym z IT to zdanie ma szczególne znaczenie, wyrażające ten pierwszy krok w realizacji projektu w nowej technologii. Poniżej zamierzam w paru zdaniach przedstawić główne założenia i plany.

Większego doświadczenia w pisaniu nie mam, a nawet można stwierdzić, że ostatni dłuższy tekst wyszedł spod mojego „pióra” ponad 10 lat temu, jeszcze w szkole średniej. Strona na której się znajdujesz jest nie tylko moim pierwszym blogiem, ale również pierwszą upublicznioną stroną, nazwijmy ją, domową. Pomimo powyższego, będę się starał robić zapiski, które być może kogoś zainteresują, bądź się komuś przydadzą.

Tematyka postów będzie dotyczyła szeroko rozumianego IT, z naciskiem na tworzenie i rozwój oprogramowania. Główny nurt moich zainteresowań skupia się na języku JAVA i technologiach „pomocniczych”. Planuję rozpocząć od umieszczania wpisów związanych z aplikacjami webowymi, a pisząc bardziej szczegółowo, z tym co aktualnie jest popularne – Spring, Hibernate przy wsparciu JS, HTML i CSS. Myślę, że nie zabraknie również tematów bardziej niszowych np. Play Framework, który (według moich obserwacji) w polskim Internecie nie jest szeroko opisywany. Z racji mojego wykształcenia (elektronik), na blogu mogą pojawić się również wpisy z pogranicza elektroniki i informatyki. Przykładowo w planach mam wzięcie na warsztat popularnego w ostatnich czasach jedno-płytkowego Raspberry Pi.

Na wstępie zaznaczam, że nie jestem ekspertem, nawet nie profesjonalistą, a jedynie skromnym amatorem, któremu sprawia frajdę pisanie kodu. Co więcej, nie pracuję jako programista, stąd też nazwa tego bloga – „Kodowanie do szuflady”, co ma stanowić pewną analogię do pisania (np. wierszy) do szuflady, czyli dla siebie, dla własnej satysfakcji. Zdecydowałem się natomiast publikować to co piszę z kilku powodów. Pierwszym z nich jest chęć otrzymania informacji zwrotnej w komentarzach od innych, bardziej doświadczonych. Z mojego punktu widzenia ma to szczególne znaczenie, gdyż część tematów będzie dla mnie zupełną nowością. Drugi powód związany jest z nauką i doskonaleniem umiejętności, przy czym niepodważalne jest, że proces ten jest najbardziej wydajny, jeśli my uczymy kogoś. Taka metoda nauki zmusza nas do zrozumienia tematu dogłębnie, abyśmy w prostych słowach byli w stanie przekazać zdobytą wiedzę komuś innemu tak, aby zrozumiał. Wpisy na blogu stanowią właśnie narzędzie do przekazywania tej wiedzy. Dodatkowo jeśli komuś się przyda to, o czym tu przeczyta, będę dodatkowo się z tego cieszył. Trzeci powód rozpoczęcia przygody z blogowaniem wiąże się dokumentowaniem, czyli z tworzeniem notatek z tego co udało się już uruchomić, aby w kolejnym projekcie skrócić czas jego realizacji. Ostatni powód to konkurs „Daj się poznać” organizowany przez Macieja Aniserowicza, w którym planuję wziąć udział. Chcę dać się poznać i poznać innych programistów w celu wymiany doświadczeń i dyskusji. Szczegóły niebawem.

To by było tyle na dziś, dobra godzina już minęła. W wolnej chwili będę pracował również nad wyglądem strony. Zapraszam do odwiedzania mojego bloga – już wkrótce powinny pojawiać się nowe wpisy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *